نکاتی درباره صادرات و واردات به ترکیه

4.5/5 - (2 امتیاز)

تعرفه واردات به ترکیه

در این مقاله سعی داریم درباره تعرفه واردات از ترکیه برای شما عزیزان توضیح دهیم. در چند سال گذشته بیشترین حجم تجارت ایران با این همسایه شمالی خود بوده است. درحالی که کشور ترکیه از دیرباز روابط تجاری مطلوبی را با ایران و سایر همسایگان خود داشته است.

ترکیه در ژانویه ۱۹۹۶ به اتحادیه گمرکی اروپا پیوست و بدنبال این الحاق نظام جدید صادرات و واردات ترکیه در هشت فصل شامل لیست حدود ۱۸۰۰۰ قلم کالا وبا ۸ تا ۱۲ رقم در نظام گمرکی ترکیه هماهنگ شناسایی شده و در نتیجه قرار داد اتحادیه و نظام گمرکی ترکیه، حقوق گمرکی را برای اعضا به صفر رساند. ۱۰ درصد به ۳ نرخ حقوق گمرکی برای صادرات و واردات ترکیه از کشور ثالث را بطور متوسط ۸ درصد تقلیل داد.

تعرفه واردات به ترکیه

ترکیه هنوز بعضی از اقلام و محصولات حساس را مستثنی کرده است و تعرفه های این اقلام عموماً بالاتر از تعرفه های گمرکی مشترک است، تعرفه های این اقلام را نیز، هماهنگ با عوارض واردکنندگان کالا به ترکیه باید مالیات بر ارزش افزوده نیز بپردازند.

ترکیه معمولاً در ردیف ۵ کشور اولی قرار دارد که بیشترین حجم کالاهای وارداتی به ایران را دارد و عمده ترخیص کالا از ترکیه از طریق گمرک بازرگان واقع در استان آذربایجان غربی وارد ایران می شوند.

حقوق گمركي و تعرفه گمركي

اولین تعرفه واردات از ترکیه حقوق گمرکی و تعرفه گمرکی است. اين تعرفه ها از نظر ميزان نرخ به دو ستون تبديل شده است. يك ستون آن مربوط به نرخهای ترجيحی كه دولت تركيه برای كشورهای اتحاديه اروپا و كشورهای عضو اتحاديه تجارت آزاد اروپا در نظر گرفته و ستون ديگر، مربوط به تعرفه واردات از ساير كشورهاست.

امتيازهای تعرفه ای

در نظام جديد واردات دولت تركيه برای واردات از كشورهای جامعه اروپا، تخفيف هايی بين ۲ تا ۱۶ درصد به طور ميانگين ۲۰ درصد در نرخ های حقوق گمركی است.

ترکیه در اول ژانویه ۱۹۹۶ به اتحادیه گمرکی اروپا پیوست. بدنبال این الحاق نظام جدید صادرات و واردات ترکیه در هشت فصل شامل لیست حدود ۱۸۰۰۰ قلم کالا می باشد و با ۸ تا ۱۲ رقم در نظام گمرکی ترکیه شناسایی می شوند. دولت ترکیه در نتیجه قرار داد اتحادیه و نظام گمرکی ترکیه، حقوق گمرکی را برای اعضا به صفر رساند.

براساس موافقت نامه گمركی بين تركيه و اتحاديه اروپا، تركيه حقوق و عوارض گمركی برای بعضی كالاها (مواد خام) را به ميزان ۱۰ درصد كاهش می دهد، اين كاهش طی یک دوره زمانی بالای ۲۰ سال انجام می شود و درمورد ساير گروه های كالايی (محصولات شيميايی، آهن و فولاد، منسوجات و محصولات است كه از سال ۱۹۷۳ آغاز شده است، ( EFTA ) كشاورزی) نيز بين ۵ تا ۱۰ درصد كاهش در طی يک دوره زمانی ۲۲ ساله مورد نظر مشمول كاهش است.

نکاتی درباره صادرات و واردات به ترکیه

در سال ۱۹۹۸ سياست واردات تركيه، به دنبال پيوستن اين كشور به اتحاديه گمركی بين جامعه اروپا و براساس نظام واردات جديد شكل ( EC ) از اول ژانويه گرفته است. در نظام واردات سال ۱۹۹۸، تعداد ۱۰ ليست در ارتباط با مقررات و حقوق گمركی و ۱۸ ابلاغيه رسمی در رابطه با نحوه سفارش ها و تهيه كالا توسط بخش عمومی و همچنين، در رابطه با مقررات مربوط به بهداشت و سلامت انسان و دام، حفاظت از محيط زيست و حقوق مصرف كننده به چشم می خورد.

مطابق با مقررات ( CCT ) – باتوجه به توافق های بعمل آمده بين كشور تركيه و جامعه اروپا، حقوق گمركی، كدهای تعرفه های گمركی و شرح كالاهای مختلف، تعريف شده شورای جامعه اروپا بوده و نرخ های تعرفه نيز مطابق با تعرفه های گمركی مشتركی بوده و از ابتدای سال ۱۹۹۸ معتبر می باشد.

 

مقررات مربوط به محصولا ت صنعتی در ليست شماره ۲ نظام واردات تركيه آمده است.

اختلاف بين متوسط نرخ های حمايتی تركيه و جامعه اروپا در سال ۱۹۹۸به خاطر نرخ های بالاتری است كه توسط تركيه روی واردات تعداد محدودی از محصولات با مبداء كشورهای ثالث اعمال مي شود.

نرخ های ترجيحی اعطا شده به ۵۰ كشور كمتر توسعه يافته موافقت نامه كنفرانس – ( LCD ) برای ۵۵۶ محصول اعلام شده است .اين نرخ ها در چارچوب وزيران سازمان جهاني تجارت در سنگاپور، با هدف گسترش و تسهيل شرايط دسترسی بازار برای كشورهای كمتر توسعه يافته در نظر گرفته شده است.

محصولات كشاورزی

نرخ های حمايتی محصولات كشاورزی مطابق با الزامات و تعهدات سازمان تجاری برای سال ۱۹۹۸ می باشد.

عوارض گمركی برای واردا ت محصولات كشاورزی از قبيل خربزه، هندوانه، بادام و مركبات در حدود الزامات سازمان جهانی تجارت افزايش يافته است.

عوارض گمركی انواع گوشت و دام زنده برای حفظ تعادل و برقراری توازن بين بازار داخلی و بازار خارجی افزايش يافته است.

با در نظر گرفتن نيازهای بخش صنعتی و بازار داخلی و با هدف پشتيبانی و حمايت از صادرات، عوارض گمركی واردات محصولات مختلف (تن ماهي،روغن تخم برزک برای مصارف فنی و صنعتی،عسل و مربا مورد استفاده در بيماری های ديابتی) كاهش يافته اند.

اگر می خواهید، درباره فعالیت سفیر ترکیه بیشتر بدانید، لطفا اینجا را کلیک کنید.

منبع

سپاس از همراهی شما

4.5/5 - (2 امتیاز)

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *