صادرات کالا از ایران به ترکیه و بررسی 11 اصل

11 اصل مهم در خصوص صادرات کالا به ترکیه

صادرات به ترکیه
صادرات به ترکیه

کشور ترکیه از جمله کشورهای پیشرو در حوزه توسعه تجارت در منطقه است و ششمین بازار صادرات از سوی ایران و نیز چهارمین مبدا واردات کالا به ایران محسوب می شود.

تجار و بازرگانان ایرانی باید با اقتصاد ترکیه بیشتر آشنا شوند، زیرا قیمت های بازار این کشور قیمت واقعی نیست. بنابراین صادرکنندگان نباید ملاک تجارت را قیمت های رایج بازار ترکیه قرار دهند، چون با زیان مواجه خواهند شد و لازم است به این نکته توجه داشته باشند که برای صادرات به ترکیه، اقتصاد این کشور را قبل از هر اقدامی بررسی نمایند.

از معضلات پیش روی تجار ایرانی برای فعالیت در این کشور، مالیات می باشد. هزینه های مالیاتی در این کشور، تابع قوانین خاص و بسیار سنگین بوده و به صورت ماهیانه دریافت می شود.

معاملات بین المللی از زمان های قدیم بین دو کشور ایران و ترکیه به دلیل همسایگی این کشور اوراسیایی با ایران می باشد.

از کالاهای پر مزیت ایرانی درصادرات به ترکیه، می توان به محصولات پتروشیمی، پلیمری، سیمان، پسته، خرما، کشمش، هندوانه، آبمیوه، مواد غذایی، گاز طبیعی مایع شده، آلومینیوم، نساجی، پلی پروپیلن، تجهیزات ساختمانی، مواد شوینده و بهداشتی، پلی اتیلن های خاص، اترهای مونو بوتیلیک، اتیلن گلیکول یا دی اتیلن گلیکول، محصولات نیمه تمام از آهن یا فولاد و غیره اشاره نمود.

اخذ تخفیف های گمرکی کشور ترکیه از ابتدای سال ۲۰۱۵ آغاز شده و یکی از دلایل رشد و افزایش صادرات به ترکیه از سوی ایران می باشد که بخش مهم این تخفیف در زمینه محصولات کشاورزی بوده است.

چطور در صادرات کالا به سود برسیم؟

اگر کالاهایی را انتخاب کنید که پایه آن ها، قیمت های مشخص داشته باشد و همه متقاضیان کالا، از قیمت آن مطلع باشند، در صادرات خود کالا به سود نخواهید رسید و می بایست با خلاقیت در حوزه خدمات و سرویس هایی که ارائه می دهید، سود منطقی را ایجاد نمایید.

بطور مثال اگر سیب زمینی، فلفل دلمه، خیار یا انگور را صادر می کنید، لازم است که بسته بندی محصول را با توجه به نیاز بازار رقابتی و به صورت نانو ارائه دهید و محصول را در جعبه های متفاوتی عرضه کنید. در واقع بازار محصول خود را کاملا مرتب و منظم بچینید تا بتوانید از مشتری هایی که می خواهند سرویس متفاوت و متمایزی دریافت نمایند، سود قابل توجه به دست آورید.

شما می توانید با سرویس های حمل ونقل و سرویس های متفاوت بسته بندی، کاری کنید که احساس رضایت کافی را برای مشتری محصول خود ایجاد نمایید. با توجه ویژه به بسته بندی محصول،حدودا سه تا چهار برابر هزینه، سود خواهید کرد، تنها به این دلیل که بسته بندی متفاوت داشته اید. پس می توانید این تفاوت ها را در کارتان ایجاد کنید به شرطی که بتوانید بازار مناسب خود را بشناسید.

اهمیت آگاهی و بررسی نکات مهم در صادرات به ترکیه

صادرات به ترکیه
صادرات به ترکیه
 • استمرار در صادرات

با اجرای یک مرحله صادرات محصول به کشور ترکیه، نمی توانید تجارت موفقی را تجربه نمایید و صادرات محصولات شما می بایست، تداوم داشته باشد. برای شناخته شدن محصول در بازار رقابتی و برداشت سود متعارف از محل صادرات محصول، قدرت مالی، توان تامین کالای با کیفیت و از همه مهم تر، صبر را در اولویت قرار دهید.

 • نوع بسته بندی در صادرات کالاهای تجاری

در صادرات محصول به بازارهای رقابتی، محصولات رقبا با بسته بندی بسیار با کیفیت عرضه می شود و به همین علت، كيفيت بسته بندی از اصلی ترین دلایل موفقیت و یا شکست شما خواهد بود.

 • کیفیت محصولات صادراتی

كيفيت كالاهای خود را حفظ كنيد و به دليل كسب سودهای كوتاه مدت و نامتعارف، بازار صادرات و جایگاه خود را از دست ندهيد.

 • بازاریابی محصول در کشور مقصد

به منظور بازاريابی و افزایش صادرات محصولات خود، در نمايشگاه های مرتبط با كشور مقصد شركت كنيد.

 • ذخیره محصول در انبار

به جهت تامین کالا در شرایط خاص و غیر قابل پیش بینی، لازم است تا موجودی مشخصی از محصولات صادر شده خود را در انبار کشور مقصد داشته باشید.

 • بیمه محصول در زمان صادرات

جهت بيمه نمودن كالاهاي خود اقدام كنيد. با صندوق ضمانت صادرات وارد كار و مذاكره شويد تا ريسك كار شما كاهش يابد.

 • تحقیق درباره خریدار و بازار هدف

قبل از انعقاد قرارداد فروش در خصوص محصولات مورد نظر، نسبت به موقعیت خريدار محصول، تحقيق و بررسی نمایید.

 • ایجاد پایگاه و دفتر فروش مشخص

در کوتاه ترین زمان ممکن، نسبت به راه اندازی یک دفتر فروش ثابت به منظور افزایش اعتبار، اقدام نمایید.

 • برندسازی

ثبت برند و یا شرکت در کشور مقصد، یکی از مهم ترین عوامل در پیشرفت تجاری شما خواهد بود.

 • مجوز صادرات

قبل از هر اقدامی در خصوص صادرات به سایر کشورها، ممنوعیت های صادرات و واردات کالاهای تجاری فی مابین دو کشور ، شرایط و قوانین حاکم بر مراحل اخذ مجوزهای لازم در كشور مبداء و مقصد را، بررسی و اطلاعات جمع آوری شده در این خصوص را تطبیق نمایید.

 • بررسی محصولات مشابه و توانمندی رقبای تجاری

توان مالی، قیمت تمام شده و کیفیت محصولات مورد نظر صادرات به کشور های دیگر و همچنین رقابت در بازار های بین المللی، نیازمند شناخت کامل از شرکت های رقیب و عرضه کننده محصولات مشابه شما می باشد.

با سطح آگاهی و دانش تجاری لازم، جهت ورود به عرصه تجارت و انتخاب محصول اقدام نمایید.

 

صادرات کدام کالا به ترکیه سودآور است؟

تجارت با ترکیه
تجارت با ترکیه

صادرات کالا به ترکیه

در سال های اخیر تجارت و فروش کالا به ترکیه افزایش داشته است چرا که اخذ تخفیف های گمرکی کشور ترکیه یکی از دلایل رشد و افزایش فروش به این کشور است که بخش مهم این تخفیف ها در زمینه محصولات کشاورزی بوده است.

 

محصولات مورد توجه بازار صادرات کالا به ترکیه

تجارت و فروش مواد غذایی به ترکیه، توجیه اقتصادی قابل توجهی دارند. کالاهایی که در ادامه به آنها اشاره نموده ایم، بهترین کالا از نظر هزینه های گمرکی به منظور تجارت می باشند و باید به موارد مهم دیگری توجه داشته باشیم تا در انتخاب کالاهای مفید و پر سود صادراتی، بصورت موفق عمل کنیم.

– فرش دستباف ایرانی

این محصول یکی از پدیده های قابل توجه در سال های اخیر است که روند رو به رشد جهانی داشته است. کشور ایران در مسیر افزایش فروش محصولات صادراتی غیرنفتی و حضور پر رنگ تر در بازارهای جهانی قرار دارد و در حال حاضر، عضو ناظر این سازمان است.

کشور ایران در صدد پیوستن به سازمان تجارت جهانی یا WTO می باشد. یکی از صنایع مهمی که بدین منظور، می بایست مورد مطالعه و توجه ویژه قرار گیرد، صنعت فرش دستباف است.

– زعفران ایرانی

ایران با در اختیار داشتن بیش از ۹۵ درصد تولید زعفران، جایگاه ویژه ای در صادرات این محصول به ۴۵ کشور جهان دارد.

کشور اسپانیا، با واردات حدوداً 1/4  از زعفران صادراتی ایران، بیشترین سهم را در تجارت زعفران به خود اختصاص داده است. زعفران ایرانی را به ۱۴۰ کشور دنیا صادر نموده و به عنوان یک محصول اسپانیایی معرفی می نماید.

برخی دیگر از بهترین محصولات صادراتی ایران شامل کود، تنقلات، انگور، محصولات فولاد مبارکه، محصولات گروه صنعتی بوتان، رادیاتور، محصولات کشاورزی، وسایل آشپزی، الکترود، خازن، محصولات پالایشگاه نفت، بنزین، صنایع پتروشیمی، لاستیک سنتزی، لوله، پلی اتیلن، پلی پروپیلن، اوره، پلاستیک، متانول و غیره می باشد.

با توجه به اینکه طبق آمارهای موجود، زعفران، پسته، خاویار و سایر محصولات هم نظیر، بیشترین سود را در تجارت بین الملل دارند، اما کسانی که می خواهند در بازار صادراتی  این قبیل محصولات فعالیت داشته باشند، می بایست دیدگاه و رویکرد متفاوتی داشته باشند.

بیشتر بدانید:

زعفران، پسته، خاویار و سایر محصولات مشابه، قیمت های جهانی داشته و نرخ پایه ی آن ها مشخص است. تقریبا بیشتر کشورهای دنیا، اطلاعات کافی در خصوص قیمت زعفران و پسته در کشور ایران را دارند.

و این موضوع باعث می شود که شما نتوانید از محل تجارت کالایی که قیمت آن مشخص می باشد، سودهای نامتعارف و یا قابل توجهی داشته باشید.

– خاویار

کشور ایران از عمده ترین تولید کنندگان خاویار جهان است و از مزیت نسبی در فروش خاویار برخوردار می باشد.

کشورهایی نظیر ژاپن، سوئد، کره جنوبی، آلمان، عمان، انگلستان، فرانسه، نروژ و قبرس از گزینه های مناسب به منظور خرید خاویار ایران می باشند.

– خرما

بخش کشاورزی در میان بخش های اقتصادی ایران جایگاه ویژه ای دارد. کشور ایران یکی از تولید کنندگان و صادر کنندگان بزرگ خرما در جهان بوده است. مقادیر شاخص ها در اکثر سال ها نشان از مزیت نسبی خرمای ایران دارد. اتخاذ راهبردهای سیاستی به منظور حفظ ثبات شاخص های مزیت خرمای ایران می تواند جایگاه این محصول را در صادرات بهبود دهد.

– صنایع دستی

در ارسال کالا به کشورهای دیگر، بهتر است به سراغ کالاهایی بروید که خرید و فروش و بازار آن ها در فرآیند هیجانی قرار دارد. یعنی فرآیند خرید آن ها منطقی نیست. مثلا کالاهایی نظیر ظروف سفالی و صنایع دستی را در نظر بگیرید به این علت که قیمت این ظروف در ابتدای کار، مطرح نیست و تنها هنر دست صاحب اثر و زیبایی آن مطرح است. اگر از نوع ظروفی باشد که در بازار صنایع دستی به صورت کاملا متفاوت و خاص دیده شود، می تواند سود بسیار بالایی برای شما داشته باشد.

 

گروه مشاوران سفیر ترکیه، آماده ارائه جزئیات بیشتر و اطلاعات تجاری و بازرگانی در کشور ترکیه به شما مخاطب محترم می باشد. لطفا به منظور دریافت مشاوره در خصوص صادرات به کشور ترکیه، با ما در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *