مجوز کار در ترکیه _ قسمت1

سئوالات پرتکرار در مورد مجوز کار ترکیه

 

مجوز کار

مجوز کار چیست؟

سندی رسمی و دارای دوره اعتبار مشخص است که از طرف وزارت کار، خانواده و امور اجتماعی صادر می شود و بر اساس آن، حق کار و اقامت مجاز به متقاضیان خارجی، اعطا می گردد. براساس قانون کار بین ‌المللی شماره 6735 ، خارجیان می بایست قبل از شروع کار در کشور ترکیه، بصورت وابسته یا مستقل، مجوز مربوطه را اخذ نمایند.

مجوز کار موقت چیست؟

در صورت ارزیابی مثبت درخواست مجوز کار، پروانه کار متقاضی برای اولین بار، حداکثر به مدت یک سال معتبر است. مشروط بر اینکه فرد خارجی در یک محل کار خاص متعلق به شخص حقیقی یا حقوقی دیگر، یا یک مؤسسه و سازمان دولتی و یا در محل کار خود در همان زمینه کار کند. البته به شرط آنکه از مدت قرارداد کار یا خدماتی که به او داده شده بیشتر نشود.

چنانچه درخواست تمدید مجوز کار متقاضی، مثبت ارزیابی شود، در اولین برنامه تمدید به فرد خارجی، حداکثر دو سال و در صورت پیروی از برنامه های تمدید، به مدت سه سال مجوز کار صادر می شود که این مورد بستگی به همان کارفرما دارد.

مجوز کار نامحدود چیست؟

در صورت دارا بودن مجوز اقامت طولانی مدت و یا خارجیانی که حداقل هشت سال مجوز کار قانونی در ترکیه داشته باشند امکان درخواست مجوز کار برای مدت نامحدود وجود دارد. با این حال اگر فرد خارجی، شرایط درخواست مجوز کار نامحدود را داشته باشد، باید بدانید که حق مطلق محسوب نمی شود.

مجوز کار مستقل چیست؟

ممکن است به خارجیان حرفه ای، مجوز کار مستقل اعطا شود اما مشروط بر دارا بودن امتیازات لازم و خاصی که در متن قوانین مربوطه، مشخص شده باشد. در ارزیابی درخواست های مجوز کار مستقل و همسو با سیاست بین المللی کار، سطح تحصیلات فرد خارجی، تجربه حرفه ای، سهم علم و فناوری در عملیات ها در ترکیه یا سرمایه گذاری اقتصاد این کشور و تأثیر آن بر اشتغال، کار بین المللی با سهام سرمایه گذاران خارجی شرکت های خارجی و سایر ملاحظات در نظر گرفته شده توسط وزارت در راستای توصیه شورا تعیین می شود. مجوز کار مستقل برای یک دوره زمانی صادر می گردد.

قانون مجوز کار خارجیان چیست؟

قانون کار بین المللی موقتی شماره 6735 بند یک، آیین نامه اجازه کار خارجیان، که هنوز هم در حال اجرا است، مقررات مجوزهای کار خارجیانی که مشغول به کار هستند می باشد.

قانون شماره ۱ که هنوز در حال اجرا است، مرتبط با مقررات و مجوز کار خارجی‌ها که در مقررات مناطق آزاد در رابطه با استخدام پرسنل خارجی در قانون سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی و خارجی کار خواهند کرد می باشد.

چه زمانی قانون بین المللی نیروی کار شماره 6735 به اجرا در آمد؟

قانون بین‌المللی نیروی کار شماره 6735  توسط مجلس ملی ترکیه در تاریخ 28 / 07 / 2016 به تصویب رسیده است.

هدف قانون کار بین‌المللی شماره 6735 چیست؟

هدف قانون شماره 6735؛ قوانین و اصول، اختیارات و مسئولیت‌ها و تعهدات خود در زمینه کار و معاملات مربوط به مجوزهای کار و معافیت مجوز کار به خارجی‌ها و همچنین تعیین، اجرای و نظارت بر سیاست‌های مربوط به کار بین‌المللی را تنظیم می‌کند.

قانون شماره 6735 نیروی کار بین‌الملل، مشمول کدام اشخاص می‌شود؟

این قانون شماره 6735؛ برای کار در ترکیه یا کارمندانی بکار می‌رود که برای دیدن آموزش حرفه‌ای با کارفرما کار می‌کنند و یا کسانی که در معرض دید هستند، متقاضی کارآموزی خارجی هستند و یا شامل افراد حقیقی و قانونی هستند که برای استخدام درخواست می‌دهند.

نهادهایی که مجوزهای کار خارجی‌ها را می‌دهند کدامند؟

وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی از قانون شماره 6735 تبعیت می نمایند. با این حال، از آنجایی که مطالعات مربوط به زیرساخت فنی مربوطه هنوز تکمیل نشده است، کارکنان دانشگاهی که در دانشگاه‌ها کار می‌کنند، مجوز کار توسط شورای آموزش عالی، هنرمندانی که در اپرای خود و تئاترهای خود به وسیله وزارت فرهنگ و گردشگری و ورزشکاران حرفه‌ای وزارت جوانان و ورزش کار خواهند کرد، اعطا شده‌ است.

آیا کسانی هستند که به اجازه کار نیاز نداشته باشند؟

کسانی که کارت آبی دریافت کرده اند، یا می توانند در چارچوب ماه 28 قانون شهروندی ترکیه به شماره 5901 کارت آبی دریافت کنند و کسانی که تابعیت یک کشور دیگر را دارند اما شهروند ترک نیز هستند، نیاز به دریافت مجوز کار ندارند.

اتباع خارجی مشمول معافیت مجوز کار، چه کسانی هستند؟

طبق بند چهارم قانون موقتی شماره 1 قانون کار بین‌المللی شماره 6735، خارجی‌ها در محدوده معافیت مجوز کار تعیین‌شده در ماده 55 مقررات اجرای قانون مجوزهای کار خارجی‌ها هستند، که مقرراتی که قانون شماره 6735 را نقض نمی‌کنند هنوز در حال اجرا هستند.

چه اقداماتی برای خارجیان و کارفرمایانی که بدون اجازه کار می‌کنند، اعمال می‌شوند؟

جریمه‌ مشخص بر خارجی‌ها تحمیل می‌شود و همچنین کارفرمایانی که بدون مجوز کار می‌کنند. کارفرما یا نماینده کارفرمایی که شخص خارجی را استخدام می‌کند و مجوز کار ندارد، باید هزینه‌های مسکن افراد خارجی را پوشش دهد و هزینه‌های لازم برای بازگشت همسر و فرزندان کارمند را به کشور مبداء و هزینه‌های بهداشتی را در صورت لزوم تامین نماید. در صورت تکرار اقدامات غیر مجاز، جریمه‌های اجرایی با افزایش یک برابر اعمال خواهد شد.

خارجیانی که بدون مجوز کار فعالیت می‌کنند به وزارت کشور ارجاع و اخراج می شوند. در قوانین ترکیه مشخص شده است که نحوه ورود افراد خارجی، گذرنامه، ویزا و مجوز اقامت آنها، مورد بررسی قرار خواهد گرفت و بررسی پرونده بر عهده اداره امور غیر قانونی مهاجرت خواهد بود.

خارجی‌هایی که می‌خواهند در ترکیه کار کنند باید مجوز کار بگیرند؟

مطابق با قانون شماره 6735 نیروی کار بین‌المللی، اخذ مجوز کار از سوی وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی به منظور استخدام یک تبعه خارجی در کشور ترکیه الزامی است. مجازات کیفری و اجرایی برای کارگران خارجی بدون مجوز کار معتبر در ترکیه اعمال می‌شود.

آیا مجوز کار، به منزله مجوز سکونت می باشد؟

اجازه کار یا معافیت اجازه کار که طبق قانون بین المللی کار به شماره 6735 صادر می شود، جایگزین اجازه اقامت طبق ماده 27 قانون شماره 6458 می باشد. با این حال، مجوزهای کاری صادر شده برای متقاضیان حمایت بین المللی، پناهندگان مشروط و اتباع خارجی که دارای وضعیت حمایت موقت هستند، جایگزین اجازه اقامت نمی شود.

اجازه اقامت یکی از اعضای خانواده خارجی که اجازه کار در ترکیه را دارند، صحیح است؟

همراه با فعالیت کاری یک فرد خارجی در ترکیه، به فرزندان وی به عنوان وابستگان  و در حداقل پنج مورد، مشروط بر اینکه اقامت دائم داشته باشند، مجوز کار کوتاه‌مدت می‌تواند صادر شود.

زمانی که درخواست کار می‌کنید، به کمک یک موسسه واسطه نیاز دارید؟

انواع اطلاعات و راهنمای کاربرد جامع ملزم به درخواست برای مجوز کار در وب سایت اداره مهاجرت ترکیه وجود دارد. علاوه بر این، شما می‌توانید به منظور در یافت پاسخ سئوالات خود و اطلاعات و توصیه‌های صادر شده توسط وزارت کار ترکیه، با ALO170، تماس بگیرید.

آیا افراد خارجی، می‌توانند در تجارت و مشاغل مورد نیاز در ترکیه وارد شوند؟

کاربردهای مجوز کار در زندگی کاری در شرایط بازار کار و تحولات در ترکیه با در نظر گرفتن شرایط مرزی بخشی و اقتصادی به منظور اشتغال، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. علاوه بر آن، اعطای مجوز کار به خارجی‌ها در مشاغل و موقعیت‌هایی که تنها در قوانین مربوطه محدود به شهروندان ترک هستند، امکان پذیر نیست.

مشاغل ممنوعه برای فعالیت افراد خارجی در ترکیه کدامند؟

پزشکی، دندان‌پزشکی، پرستاری، دامپزشکی، مدیریت مسئول در بیمارستان‌های خصوصی، دفاتر اسناد رسمی، افسر امنیتی خصوصی، صادرات ماهی، صدف، اسفنج، مروارید، مرجان‌، غواصی، شرکت های مرتبط با ترخیص کالا و امور گمرکی، راهنمای توریستی و … که در زمان تصمیم گیری اشخاص متقاضی، مجددا نیاز به استعلام مشاغل ممنوع از اداره کار ترکیه می باشد.

متخصصان بهداشت و آموزش می‌توانند از کدام موسسه مجوز کار بگیرند؟

متخصصان مراقبت‌های بهداشتی باید مجوز اولیه وزارت بهداشت، و متخصصان آموزشی را از وزارت آموزش ملی و یا شورای آموزش عالی کسب کنند.

شماره شناسایی Foreigner چیست؟

در ترکیه حداقل شش ماه مجوز کار یا مجوز اقامت صادر شده به خارجیان با فرم الکترونیک آغاز می‌شود که با شماره ۹۹ شروع می‌شود و از ده رقم تشکیل شده‌است.

چگونه می‌توانم به جزئیات دیگر در خصوص مجوز کار اتباع خارجی دسترسی داشته باشیم؟

شما می‌توانید داده‌های آماری در رابطه با مجوز کار افراد خارجی‌ را از وب سایت اداره کل مهاجرت ترکیه بررسی نمایید.

آیا برای مجوز کار هزینه وجود دارد؟

مجوز کار و معافیت مجوز کار برای خارجیان مطابق با قانون شماره 492  مشمول پرداخت هزینه می‌شود. علاوه بر این، اسناد مجوز کار منتشر شده توسط وزارت کار مطابق با قانون اسناد معتبر شماره 210، اسناد با ارزش در نظر گرفته می‌شوند و صدور هرگونه مجوز کار مشمول هزینه خواهد شد. شما می‌توانید به منظور دریافت جزئیات بیشتر، وب سایت https://birim.ailevecalisma.gov.tr/uigm را بررسی نمایید.

چگونه هزینه مجوز کار را پرداخت کنیم؟

در برنامه‌های کاربردی برای مجوزهای کار (شامل تمدید زمان) از داخل کشور، هزینه مجوز کار به طور جداگانه برای خارجیان پرداخت می شود که درخواست آن‌ها توسط وزارت کار تایید شده‌ است. پرداخت نباید بدون ارسال پیام از طرف وزارت کار انجام شود و مبالغ قابل پرداخت در همان پیام مشخص می شود. هزینه  تنها می‌تواند به شعبات بانک‌های مشخص‌شده در وب سایت اداره کار واریز شود.

از آنجا که پرداختی توسط وزارت کار از طریق سیستم آنلاین قابل رویت است، زمانی که پرداخت انجام می‌شود (به جز در موارد بسیار استثنایی)، نیازی به ارسال یک رسید جداگانه به وزارت کار وجود ندارد. در برنامه‌های کاربردی از خارج، هزینه مجوز کار  توسط شخص خارجی به دفتر نمایندگی خارجی مربوطه  پرداخت می‌شود در زمانی که ویزای کار صادر می‌شود.

آیا خدمات خانگی می‌تواند تنها توسط کارفرما ایجاد شود؟ آیا ممکن است این درخواست توسط افراد دیگر ایجاد شود که به وکیل قدرت داده یا از طریق سیستم مجاز خواهند شد؟

در سیستم اجازه، پس از اینکه سابقه کارفرما خدمات خانگی با امضای الکترونیکی کسی ایجاد می‌شود که خارجی را استخدام کند، اشخاص ثالث می‌توانند از طریق سیستم به آن‌ها اجازه استفاده از آن را بدهند.

تحت چه شرایطی خارجی‌ها مجاز به استخدام در خدمات خانگی هستند؟

با توجه به افزایش اخیر تقاضای صدور مجوز در وزارت کار برای استخدام پرسنل خارجی در حوزه خدمات داخلی، تصمیم گرفته شده‌است که محدودیت‌هایی در خصوص پیش‌گیری از سواستفاده از اصل موضوع و به منظور امنیت خارجیان مجاز اعمال شود.

پرسنل خارجی مجاز به کار در محل سکونت به جز برای سالمندان، بیماران و مراقبت از کودکان نیستند. اجباری است که با یک گزارش پزشکی ثابت شود که کارفرما دارای یک بیماری است که به مراقبت نیاز دارد.

آیا بستگان درجه اول می‌توانند در خدمات خانگی به عنوان کارفرما باشند؟

اگر افرادی که در خدمات داخلی خارجی استخدام خواهند شد، افراد مسن، معلول یا ناتوان هستند و یا قادر به درخواست دادن نیستند، بستگان درجه اول این افراد ممکن است کارفرما باشند. در این حالت، پس از اینکه ثبت محل کار با اطلاعات و امضای الکترونیکی فردی که نزدیک به درجه اول است باز می‌شود، آدرسی که در آن مراقبت بیمار / سالمندان ارائه خواهد شد باید در آدرس “جایی که خارجی کار خواهد کرد” وارد شود.

آیا دکترها و پرستاران خارجی می‌توانند در ترکیه کار کنند؟

در ترکیه، پزشک / پرستار خارجی موسسات بهداشتی خصوصی را از وزارت بهداشت (اداره بهداشت استان)استخدام خواهد کرد (صلاحیت حرفه‌ای)همراه با سند مجوز کار گرفته می‌شود و مجوز کار برای کسانی صادر می‌شود که درخواست‌های آن‌ها مناسب تشخیص‌داده شده‌است. اگر خارجی که یک مجوز کار به او اجازه کار داده می‌شود، فارغ التحصیلان یک دانشکده خارجی است، ارائه مدرک معادل دیپلم اجباری است.

آیا استخدام ۵ شهروند ترکیه‌ای، در محل کار در بخش گردشگری مورد نیاز است؟

میزان پرسنل خارجی شاغل در شرکت‌های گردشگری نمی‌تواند از ۱۰ درصد کل پرسنل تجاوز کند. این نرخ می‌تواند تا ۲۰ درصد توسط وزارت فرهنگ و گردشگری افزایش یابد. بنابراین اجبار است که حداقل پنج شهروند ترک در محل کار به ازای هر کارمند خارجی که مجوز کار درخواست می‌شود، استخدام شده باشد. (قانون Incentive شماره 18، ماده 18)

آیا برای یک فرد خارجی که با ویزای توریستی در کشور ترکیه حضور دارد، امکان ارائه درخواست کار وجود دارد؟

خارجی‌هایی که در کشور ما هستند، نمی‌توانند از داخل کشور درخواست ویزا کنند. برنامه‌های داخلی را می توان برای خارجیان انجام داد که طول مدت آن‌ها حداقل ۶ ماه است و مجوز سکونت دارند که منقضی نشده باشد.

حداقل میزان دست‌مزد برای افرادی که اجازه کار به آن‌ها داده می‌شود، داده می‌شود؟

حداقل میزان دست‌مزد برای خارجی‌ها تعیین شده‌است که ملزم به داشتن مجوز کار مطابق با حرفه و وظایف خود هستند. این هزینه‌ها در ماده ۵ معیار ارزیابی در وب سایت اداره کل مهاجرت مشخص شده‌ است. حق بیمه تامین اجتماعی برای خارجیانی که مجوز کار دریافت نموده اند نباید کم‌تر از حداقل مقدار باشد.

آیا زمان صدور مجوز کار، مدت گذرنامه در نظر گرفته می‌شود؟

طبق ماده 24 قانون شماره 24 و ماده 23 قانون شماره 6458 ، مجوز کار به خارجی‌ها اعطا می‌شود که درخواست آن‌ها توسط وزارت کار، مناسب تلقی می‌شود تا قبل از انقضای گذرنامه از شصت روز تجاوز نکند. به علاوه، برنامه‌های اجازه کار با یک گذرنامه و یک مدرک جایگزین گذرنامه برای کم‌تر از شصت روز به عنوان تاریخ اجرای مجوز کار پردازش نشده اند.

 

 

منبع

گروه مشاوران سفیر ترکیه

امتیاز شما :

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *