حمایت های بانکی از تجارت در ترکیه – 2021

بانک ها و نقش حمایتی آن ها از تجارت در ترکیه

حمایت های بانکی از تجارت در ترکیه

 

موضوعات مهم از حمایت بانک ها

حمایت های بانکی از تجارت در ترکیه

برنامه وام های اعتباری به بازاریابی گردشگری

بانک ها و اعتبارات مربوط به انواع خدمات با درآمد ارزی

برنامه های اعتباری برای شرکت در نمایشگاه های تجاری در خارج از کشور

جزئیات اعتبار و حمایت بانک ها در حوزه تجارت

 

eximbank-logo

 

سیاست های کلی در حمایت بانکی از تجارت در ترکیه، در اگزیم بانک ترکیه به طور خلاصه به شرح ذیل آمده است:

تخصیص اعتبار بانک ها در خصوص صادرات کوتاه مدت

اگزیم بانک ترکیه با هدف گسترش صادرات وام صادرات کوتاه مدت را، به صادرکنندگان و تولید کنندگانی که تمایل به صادرات دارند در مرحله قبل از حمل و نقل اعطا می نماید. این وام به صورت لیره ترکیه و یا به ارز خارجی پرداخت می شود. این وام را به طور مستقیم یا غیر مستقیم از طریق بانک اگزیم ترکیه و یا بانک های تجاری منتخب ترکیه در اختیار صادرکنندگان قرار می دهند.

وام های اعتباری برای بازاریابی حمل و نقل بین المللی

هدف از این برنامه، ارائه منابع مالی به شرکت های حمل و نقل بین المللی برای افزایش رقابت خود و در نتیجه کمک به درآمد خارجی ترکیه است. تسهیلات تامین مالی کوتاه مدت و میان مدت به طور مستقیم توسط بانک اگزیم به شرکت های حمل و نقل بین المللی ارائه می شود و در جهت کاهش هزینه های حمل و نقل شرکت های صادرکننده است.

شرکت هایی که دارای گواهی نامه مبتنی بر توانایی حمل و نقل بین المللی باشند واجد شرایط این اعتبار هستند و حداکثر دوره بازپرداخت آن ۱۸ ماه است. مبلغ اعتباری ۱۰۰ ٪ از هزینه حمل است که در مدت اعتبار محقق می شود اما، نمی تواند از میزان سرمایه شرکت تجاوز کند.

وام های اعتباری بانک ها در حوزه بازاریابی گردشگری

هدف از این برنامه، حمایت بانک ها از تجارت در ترکیه و ارائه منابع مالی به آژانس های مسافرتی ترکیه و شرکت های هواپیمایی برای فعالیت های تبلیغاتی بازاریابی و یا خدمات خارج از کشور و در نتیجه کمک به تعادل تراز پرداخت ترکیه از طریق افزایش درآمد گردشگری است. آژانس های مسافرتی انتخاب شده توسط  وزارت گردشگری و شرکت های هواپیمایی خصوصی که مجوز کار از وزارت حمل و نقل و یا کسانی که توانسته باشند سالیانه بیشتر از ۵۰۰۰۰۰ دلار ارز خارجی جذب کنند واجد شرایط دریافت این اعتبار هستند.

حداکثر دوره بازپرداخت ۱۸ ماه است. مقدار اعتبار به حداکثر ۱۰ درصد از ارز جذب شده توسط شرکت ها و ۸۰ ٪ از کل هزینه های این پروژه پیشنهادی محدود است اما میزان آن از ۲ میلیون دلار تجاوز نمی کند و برای آژانس های مسافرتی که سفر تورهای مسافرتی را سازماندهی می کنند و شرکت های هواپیمایی که توسط وزارت گردشگری انتخاب می شوند، مدت بازپرداخت حداکثر ۱۸ ماه و بیش از میزان اعتبار منحصر به مقدار حداکثر ۱۵ درصد از درآمد ارزخارجی شرکت است، اما در هر صورت میزان آن بیش از ۴میلیون دلار نیست.

بانک ها و اعتبارات مربوط به انواع خدمات با درآمد ارزی

این برنامه تعیین شده برای پشتیبانی از برنامه های طراحی و توسعه، طراحی پروژه، خدمات مشاوره ای و خدمات مبتنی بر پروژه در کشورهای خارجی از شرکت های ترکیه با هدف فراهم کردن منابع مالی کوتاه مدت/میان مدت، برای کمک به ترکیه به منظور درآمد ارز خارجی است. وام ها به لیره ترکیه و یا به ارز خارجی افزایش می یابد. شرکت هایی که در ترکیه هستند و درآمد آنها به صورت ارز خارجی است، فعالیت صادراتی و یا خدماتی مانند پروژه های نرم افزاری و خدمات مشاوره ای دارند واجد شرایط دریافت این وام هستند.

برنامه های اعتباری برای شرکت در نمایشگاه های تجاری در خارج از کشور

این برنامه با هدف حمایت های بانکی از تجارت در ترکیه و ارائه منابع مالی به شرکت هایی که تحت نظر وزارت اقتصاد ترکیه به منظور سازماندهی عادلانه و کمک به حضور آنها در نمایشگاه ها برای افزایش سهام خود در بازار و در نتیجه کمک به توسعه صادرات است.

وام ها تنها به صورت لیر ترک است. میزان وام برای شرکت هایی که در نمایشگاه حضور خواهند داشت است ۱۰۰٫۰۰۰ لیر و برای آنهایی که برگزار کننده نمایشگاه هستند حداکثر ۱,۰۰۰,۰۰۰ است.

میزان وام ۸۰ ٪ از کل هزینه های این پروژه پیشنهادی برای شرکت هایی که در نمایشگاه حضور خواهند داشت و ۳۰ درصد برای آنهایی که برپا کننده نمایشگاه هستند محدود است، اما در هر صورت این میزان نمی تواند از حد شرکت تجاوز کند. دوره بازپرداخت ۳۶۰ روز است، و نرخ بهره توسط اگزیم بانک تعیین شده است.

اعتبارات و ضمانت ها

هدف از این برنامه، ارائه پشتیبانی تامین مالی ۲ ساله برای صادرات کالاهای مصرفی با دوام و کم دوام، ۵-۷ سال برای صادرات کالاهای سرمایه ای و تا ۱۰ سال برای پروژه های انجام شده توسط شرکت های ترکیه است.

ضمانت ها

اگر معاملات صادرات و یا پروژه های انجام شده در کشورهای خارجی توسط شرکت های ترکیه انجام شود و تامین مالی توسط بانک های خارجی و یا محلی انجام شود، ممکن است بانک اگزیم ترکیه، اقدام به صدور ضمانت نامه به بانک وام دهنده به نفع وام گیرنده کند.

برنامه های بیمه

اگزیم بانک ترکیه، پوشش بیمه برای صادرکنندگان ترکیه، در برابر ریسک های تجاری و سیاسی با ارائه انواع برنامه های بیمه فراهم می کند.

بیمه اعتبار صادرات کوتاه مدت

بیمه اعتبار صادرات کوتاه مدت در سال ۱۹۸۹ آغاز شده، یک سال پوشش بیمه برای خرید های صادراتی در اعتبارات کوتاه مدت است. پوشش این بیمه ۹۰ درصد ضرر، بنا بر سیاست های تجاری است و باز پرداخت آن حداکثر ۳۶۰ روز است.

پوشش جامع دوره قبل از حمل و نقل حداکثر ۱۸۰ روز است. بانک اگزیم ترکیه در حال حاضر در ۲۰۴ کشور پوشش بیمه ای دارد. از سوی دیگر، برنامه بیمه اعتباری صادرات صادرکنندگان را برای به دست آوردن کمک های مالی از بانک های تجاری در شرایط مساعد قادر می سازد.

بیمه اعتبار صادرات بلند مدت

مقدار حق بیمه مطابق با فرمول خاص توسط بانک اگزیم ترکیه با توجه به در نظر گرفتن متغیرهای مختلف خطر محاسبه و تعیین می شود. مدت انتظار در تمام برنامه های پوشش ضرر و زیان ۶ ماه است.

برنامه بیمه برای فعالیت های ناعادلانه اوراق قرضه :

به منظور حمایت از بخش پیمانکاران در ترکیه، برنامه بیمه جدید پوشش خطر فعالیت ناعادلانه اوراق قرضه برای پیمانکاران ترکیه برای پروژه های خارج از کشور از ابتدای سال ۲۰۰۴ آغاز شده است. این پوشش شامل پیشنهاد اوراق قرضه، پیش پرداخت اوراق قرضه، عملکرد پیمانکاران ترکیه به منظور از بین بردن خطر ابتلا به فعالیت ناعادلانه اوراق قرضه است.

اوراق قرضه توسط بانک به نفع خریدار عمومی مستقر در کشورهای گیرنده وام برای پروژه های انجام شده توسط پیمانکاران ترکیه و یا پیمانکاران فرعی ترکیه صادر می شود. بر اساس این سیاست، بانک اگزیم ترکیه مسئول جبران ضرر و زیان پیمانکار ترکیه، با توجه به حوادث یا شرایط خارج از کنترل پیمانکاراست.

 

گروه سفیر ترکیه آماده ارائه خدمات شایسته در خصوص کلیه امور تجاری در کشور ترکیه می باشد. جهت دریافت مشاوره و آگاهای از جزئیات و قوانین مرتبط با فعالیت های تجاری خود، با مشاوران ما در تماس باشید.

 

 

مطالب مرتبط

 

منبع

امتیاز شما :

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *