استانبول کارت و ارسال پیامک به شماره 2023

استانبول کارت – istanbulkart

 

استانبول کارت
این کارت به منظور پرداخت کرایه در حمل ونقل عمومی کاربرد دارد و از خانواده کارتهای هوشمند محسوب می شود.

استانبول کارت – istanbulkart

استانبول کارت
این کارت به منظور پرداخت کرایه در حمل ونقل عمومی کاربرد دارد و از خانواده کارتهای هوشمند محسوب می شود.

 

این کارت به منظور پرداخت کرایه در حمل ونقل عمومی کاربرد دارد و از خانواده کارت های هوشمند محسوب می شود.

قبل از معرفی این کارت در کشور ترکیه ، از بلیط های الکترونیکی به نام آک بیل استفاده میشد و پس از رونمایی از استانبول کارت در سال 2009 ، به سرعت جایگزین بلیط های الکرونیکی شد.

ایستگاه های اتوبوس، مترو و تراموا، فرودگاه ها یا باجه های روزنامه و بعضی از فروشگاه ها که روی ویترین آنها عکس استانبول کارت موجود است، محل تهیه این کارت هوشمند است ضمن اینکه امکان خرید بصورت اینترنتی هم وجود دارد.

بصورت کلی، وسایل نقلیه عمومی در استانبول تحت پوشش این کارت هستند و همچنین اتوبوس های فرودگاهی و حتی کشتی در استانبول، شرایط استفاده از استانبول کارت را دارند.
لازم است بدانید که اگراهل بازدید از اماکن تاریخی، موزه ها و یا تله کابین استانبول هستید، می توانید از استانبول کارت استفاده کنید و این کارت فقط برای استفاده از وسایل نقلیه نیست.

در محل ایستگاه های مرتبط با حمل و نقل عمومی، دستگاه های شارژ استانبول کارت قرار داده شده که با قراردادن اسکناس در این دستگاه های مخصوص، کارت شما به ارزش اسکناسی که قرار داده اید شارژ خواهد شد.
در بعضی موارد پس از پیاده شدن و خروج از ایستگاه در هر بار استفاده، با قرار دادن استانبول کارت بر روی دستگاه ویژه، مقداری از هزینه حمل و نقل به کارت شما برگشت داده خواهد شد.

برای شارژ استانبول کارت نیاز به انتخاب هیچکدام از گزینه های دستگاه ندارید و کافیست کارت خود را بر روی سطح صفحه سفید رنگی که در جهت راست دستگاه تعبیه شده قرار دهید و اسکناس مورد نظر خود را در خشاب چشمک زن وارد کنید تا بصورت خودکار از شما تحویل بگیرد.

پس از انجام این مرحله باید صبر داشته باشید تا میزان شارژ شما در صفحه نمایش دستگاه تایید شود و کارت شما با مقدار شارژ صورت گرفته فعال شود.

شهرداری استانبول در آخرین خبر رسانی خود در خصوص استانبول کارت از امکان پرداخت کرایه تاکسی با استفاده از این کارت اطلاع رسانی کرده است.
با توجه به این موضوع، افرادی که از نرم افزار  BITAKSI  که مرتبط با حمل و نقل شهری است استفاده می کنند از این پس می توانند کرایه های خود را با استفاده از استانبول کارت پرداخت کنند.
با این روش و در پایان مسیر، پیغام کرایه تاکسی به تلفن همراه شما ارسال می شود و تنها با گرفتن استانبول کارت خود در پشت تلفن همراهتان، هزینه سفر بصورت خودکار پرداخت خواهد شد.
ضمن اینکه در اولین سفر خود با  BITAKSI کرایه شما مشمول 20 درصد تخفیف خواهد شد.

ترکیب کد HES و استانبول کارت

در این روز ها به دلیل افزایش مبتلایان ویروس کرونا دولت ترکیه تدابیر خود را بیشتر کرده است و کد HES را برای افراد ساکن استانبول ضروری اعلام کرده است. از روز 15 ژانویه، داشتن کد HES برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی اجباری شد و برای سهولت در این کار، افراد باید کد HES و استانبول کارت خود را ترکیب کنند، در غیر اینصورت نمی توانند از وسایل حمل ونقل عمومی استفاده کنند.

برای دریافت  کد HES ، روش های مختلفی وجود دارد :

با استفاده از اپلیکیشن

با استفاده از دولت الکترونیک

با ارسال پیامک به شماره 2023

این کد در واقع برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا استفاده می شود و برای پیگیری و کنترل بیماران کرونا و افراد در ارتباط با آنها می باشد.

پس از دریافت کد، به وبسایت kisisellestirme.istanbulkart.istanbul مراجعه و پس از تکمیل فرم مربوطه، تقاضای هماهنگی کد HES با استانبول کارتی که شماره آن توسط شما در فرم درخواست وارد شده است را ثبت نمایید.

برای دریافت اطلاعات عمومی، شهروندی ترکیه و یا هرگونه سرمایه گذاری در این کشور، با مشاوران سفیر ترکیه در تماس باشید.

 

سپاس از همراهی شما

امتیاز شما :

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *